KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6651376
*
nr 665 1376
Nils Rundgren Björnjägaren
(1890-1971), Sverige
Gouache, Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), 30x42
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 november 2010
kl 18:49:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 23:27:50
1
500 kr
27/10 22:13:25
2
500 kr
1/11 13:22:21
3
1.000 kr
1/11 13:30:33
1
800 kr
1/11 13:30:52
1
1.000 kr
1/11 13:31:40
1
1.300 kr
1/11 18:21:05
3
1.300 kr
1/11 18:21:55
3
1.400 kr
1/11 18:23:18
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
nr 665 1376
Nils Rundgren Björnjägaren
(1890-1971), Sverige
Gouache, Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), 30x42
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 november 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/10 23:27:50 | 1 | 500 kr |
27/10 22:13:25 | 2 | 500 kr |
1/11 13:22:21 | 3 | 1.000 kr |
1/11 13:30:33 | 1 | 800 kr |
1/11 13:30:52 | 1 | 1.000 kr |
1/11 13:31:40 | 1 | 1.300 kr |
1/11 18:21:05 | 3 | 1.300 kr |
1/11 18:21:55 | 3 | 1.400 kr |
1/11 18:23:18 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14